Nośnik narzędzi RS 09

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. W tym roku szkolnym ukończono renowację i naprawę nośnika narzędzi RS 09. Wszelkie prace, które trwały kilka miesięcy, wykonali uczniowie szkoły branżowej oraz technikum rolniczego pod kierunkiem Pana Rafała Komorowskiego. Wszyscy bardzo chętnie angażowali się w pracę, dzięki czemu mogli zgłębiać podstawy mechanizacji rolnictwa.

Na zdjęciach rezultat pracy całego zespołu pasjonatów. Nośnik narzędzi RS 09 jest obecnie ekspozycją muzealną w Muzeum w Szreniawie.

Nośnik narzędzi RS 09 jest konstrukcją pośrednią między samobieżną maszyną a ciągnikiem rolniczym. Silnik jest umieszczony z tyłu,
na ramie nośnika można zawieszać lub doczepiać różne narzędzia. Dzięki czemu można wykonywać kilka zabiegów agrotechnicznych jednocześnie. Tego typu nośniki uważa się za bardzo uniwersalne i ekonomiczne ciągniki. RS 09 były produkowane w Niemieckiej Republice Demokratcznej w latach 1955 - 1968.(K.Kaczmarowski)