80. rocznica śmierci Brunona Schulza

19 listopada 2022 r. mija 80. rocznica śmierci Brunona Schulza, pisarza, grafika, krytyka literackiego.

Bruno Schulz (12 VII 1892 – 19 XI 1942) pisarz, grafik, krytyk literacki. Pochodził z drobnomieszczańskiej rodziny polskojęzycznej pochodzenia żydowskiego. Po ukończeniu gimnazjum studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej i malarstwo w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1924 do 1941 był nauczycielem rysunku w szkołach drohobyckich. Zginął zastrzelony w getcie. Wydał: Sklepy cynamonowe (1933) i Sanatorium pod Klepsydrą (1936).

Dwa zbiory opowiadań zapewniły mu trwałe miejsce w dziejach współczesnej literatury polskiej. Oba tomy mają charakter pisanych liryczną prozą poetycką wspomnień  z dzieciństwa, w której czynniki fabularne odgrywają role drugorzędną. Większość zawartych tu opowiadań zaludniają fantastycznie przetworzone postacie bliskich. W Sanatorium pod Klepsydrą znajdują się również opowiadania, w których znaczną rolę odgrywają elementy fabularne: Wiosna z sensacyjnym motywem dynastycznych tajemnic Habsburgów czy utwór tytułowy, rozgrywający się w scenerii przypominającej marzenie senne wplecione w realne tło. Nigdy pisarz nie wyszedł poza krąg tej dziecięco-małomiasteczkowej problematyki.

Sam Schulz pisze, że jego opowiadania dzieją się  w trzynastym, nadliczbowym i niejako fałszywym miesiącu, na marginesie czasu. Jest to jakby odmienny rodzaj czasu, gdzie można poruszać się w paru kierunkach naraz: nie tylko naprzód, ale i w głąb.

Źródło: Leksykon lektur szkolnych, Tomasz Miłkowski, Janusz Termer; Warszawa: Graf-Punkt, 1993

Źródła zdjęć: 

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/bruno-schulz-malarz-pisarz-geniusz/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Schulz#/media/Plik:Bruno_Schulz,_Spotkanie,_1920.jpg

 Autor: Agata Paczkowska