MO log  
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY W ZSCKR PRZESUNIĘTY NA DZIEŃ 1 CZERWCA 2020 R.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

Listopad to czas refleksji nad życiem ludzkim  i jego przemijaniem. To też okazja do przypominania i poznawania historii może naszej rodziny, okolicy czy wreszcie historii Polski.

Uczniowie naszej Szkoły od lat wspólnie z nauczycielami opiekują się grobami. Może warto poznać kim byli Ci przy grobie których stajemy zapalając świece i stawiając kwiaty.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – w tym miejscu między wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku zdaniem historyków zamordowano od 5000 do 7000 ludzi. Pierwszymi ofiarami byli pacjenci Szpitala w Kocborowie – jest to  mordowanie chorych w ramach Akcji T4  W tym miejscu oddali swoje życie przedstawiciele polskiej inteligencji z Kociewia i Kaszub i innych regionów Pomorza. Rozstrzelano księży, nauczycieli, lekarzy, mieszkańców Tczewa , Gniewa i Starogardu Gdańskiego .

Szpęgawsk stał się obok Piaśnicy i Mniszka pod Świeciem największym cmentarzem ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu.

Od lat opieką otoczono grób znajdujący się w Tczewie – jest to grób ks. Feliksa Bach Żelewskiego. Ksiądz ten urodził się 13 maja 1880 roku w Wejherowie. Uczęszczał do gimnazjum, progimnazjum w Wejherowie, Lubawie i Chełmnie. jako uczeń przystąpił do organizacji filomackiej, która skupiała uczniów rozmiłowanych w historii i literaturze polskiej. Za tę działalność został osądzony przez Sąd w słynnym procesie Toruńskim w 1901 roku. Młody Feliks zostaje usunięty z gimnazjum (dzień przed maturą) oraz skazany na tydzień więzienia. Naukę kontynuuje we Lwowie, tam  studiuje teologię i otrzymuje święcenia kapłańskie w 1905 roku. Jako duszpasterz doznaje wielu krzywd ale gdy Polska odzyskuje niepodległość wraca na Pomorze – podejmuje pracę prefekta w gimnazjum a później zostaje proboszczem w Koronowie i prezesem Towarzystwa Ludowego. Na początku wojny aresztowany a później po zwolnieniu podejmuje pracę duszpasterską. W 1946 roku pracuje jako administrator w parafii Swarożyn. Zmarł 3 sierpnia 1947 roku.

 

Czytany 11042 razy

Odwiedziło nas

Today 12

Yesterday 68

Week 12

Month 2923

All 5774619

Currently are 9 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Kontakt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Stanisława Staszica

ul. Szkolna 2 83-115 Swarożyn

tel/fax 58 536 93 93

e-mail: szkola@zsckrswarozyn.pl

www.zsckrswarozyn.pl

ZSCKR na Facebook'u

facebook like box joomla

Mapa