MO log  
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY W ZSCKR PRZESUNIĘTY NA DZIEŃ 1 CZERWCA 2020 R.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Dzień 18 stycznia 2018 to dzień wyjątkowy dla naszej społeczności – Dzień Patrona Szkoły.

O postaci naszego patrona - Stanisława Wawrzyńca Staszica przypomniał nam program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego.
W krótkiej inscenizacji zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z życia Staszica oraz jego największe zasługi dla Polski.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do kościoła pod wezwaniem
św. Andrzeja Boboli w Swarożynie. Tam ks. proboszcz P. Malinowski odprawił Mszę św.
w intencji uczniów i nauczycieli . Na początku  tej Mszy św.  nastąpiło poświęcenie „nowego” sztandaru Zespołu Szkół  Centrum Kształcenia Rolniczego im. S. Staszica
w Swarożynie. W kazaniu celebrans ukazał wagę sztandaru i wyjaśnił znaczenie 4 jego rogów symbolizujących kształcenie, wychowanie, dobro i świętość.

Na koniec Mszy dyrektor pan P. Popielarczyk wraz z panią wicedyrektor B. Grzebińską  podziękowali ks. Piotrowi Malinowskiemu za poświęcenie sztandaru i wspólną modlitwę.     

Część artystyczną Dnia patrona przygotowali uczniowie pod opieką pani Anny Ciskowskiej oraz pana Jarosława Bartoszewskiego. Liturgię Mszy św. przygotowali uczniowi pod opieką pani Alicji Majewskiej, pani Anny Labuddy oraz pana Tomasza Parola.

                                

                                                                                                                   Alicja Majewska

 

NASZ PATRON

Stanisław Wawrzyniec Staszic (1755-1826) zasłynął jednocześnie jako ksiądz, uczony, filozof, geolog i geograf, filantrop, działacz polityczny i oświatowy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, prekursor badań terenowych i turystyki górskiej, mąż stanu.

Staszic urodził się 6 listopada 1755 r. w Pile. Był synem Wawrzyńca i Katarzyny Sztasziców. Jego ojciec był burmistrzem Piły. Młody Staszic uczył się w szkole parafialnej w swoim ojczystym mieście, potem w Poznańskiej szkole średniej, a następnie w seminarium duchownym, które ukończył święceniami kapłańskimi na przełomie lat 1778-1779. W 1779 r. wyjechał na studia zagraniczne do College Royal w Paryżu, gdzie poświęcił się głównie naukom przyrodniczym i fizycznym. Po powrocie do kraju w 1781 r. Staszic został wychowawcą synów Andrzeja Zamoyskiego. Jego pracodawca wpłynął znacząco na jego poglądy, ponieważ do tej pory interesowały go tylko sprawy czysto naukowe, a od tego czasu  stał się bardzo wrażliwy na aspekty społeczne i  polityczne. Po rozbiorach poświęcił się pracy nad rozwojem gospodarczym kraju oraz rozwinął szeroką działalność organizatorską w dziedzinie nauki i oświaty. Od 1808 roku do 1826 roku był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauki - dwie kolejne siedziby (najpierw domy na Kanonii, potem pałac zwany dziś Pałacem Staszica) zakupił za własne pieniądze. Zainicjował i w znacznej mierze sfinansował wystawienie pomnika Mikołaja Kopernik i księcia Józefa Poniatowskiego, ofiarował Towarzystwu własną bibliotekę i zbiory przyrodnicze, inicjował i zachęcał do badań innych członków Towarzystwa, wzywając do "bycia narodowi użytecznym". Jednym z dzieł Stanisława Staszica było utworzenie  Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (przekazał swoje dobra ziemskie Hrubieszowskim mieszkańcom). Żywiąc głębokie przekonanie, że przeznaczeniem człowieka na ziemi jest "miłość bliźniego ziszczana przez dobre czyny" Staszic postanowił  polepszyć los kilku lub kilkudziesięciu  rodzin i "swobodniejszym uczynić ich życie". Utworzenie Księstwa Warszawskiego w 1807 r. otworzyło przed Staszicem drogę do urzędów publicznych, których jako mieszczanin w okresie Rzeczpospolitej szlacheckiej pełnić nie mógł. Wszedł zaraz do składu Izby Edukacyjnej, szybko awansował na referendarza w Radzie Stanu, w 1810 r. był już radcą stanu. Po utworzeniu Królestwa Polskiego wszedł jako radca stanu do komisji spraw wewnętrznych oraz do komisji oświecenia, w 1824 r. został ministrem stanu. Zajmował się organizacją szkolnictwa, współtworzył m.in. Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Przygotowawczą do Instytutu Politechnicznego. Jednocześnie jako dyrektor Wydziału Przemysłu i Kunsztów w komisji spraw wewnętrznych inicjował i nadzorował produkcję kopalń i hut, budowę dróg, organizował Korpus Górniczy, wystawy rękodzieł i przemysłu.

Zmarł 20 stycznia 1826 r., a 24 stycznia odbył się jego pogrzeb będący wielką manifestacją. Jego grób znajduje się przy dawnym kościele klasztornym Ojców Kamedułów na Bielanach.

Za swoją działalność edukacyjną, społeczną i polityczną otrzymał dwa najwyższe polskie ordery: św. Stanisława I klasy (1815) i Orła Białego (1818).

Do najwybitniejszych dzieł literackich Stanisława Staszica należą:

"Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego" (1787),

"Przestrogi dla Polski" (1790),

"O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski" (1815),

"Ród ludzki" (1819-20).

Ponadto przetłumaczył on wiele książek jak choćby "Epoki natury" Buffona.

 

 

Czytany 10891 razy

Odwiedziło nas

Today 3

Yesterday 36

Week 104

Month 3

All 5774711

Currently are 43 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Kontakt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Stanisława Staszica

ul. Szkolna 2 83-115 Swarożyn

tel/fax 58 536 93 93

e-mail: szkola@zsckrswarozyn.pl

www.zsckrswarozyn.pl

ZSCKR na Facebook'u

facebook like box joomla

Mapa