MO log  
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY W ZSCKR PRZESUNIĘTY NA DZIEŃ 1 CZERWCA 2020 R.

DLACZEGO ŚPIEWAMY KOLĘDY?

„Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać…”- słowami wiersza ks. Twardowskiego rozpoczęło się spotkanie z okazji Bożego Narodzenia w naszej Szkole.

Pewnie nikt nie potrafi sobie wyobrazić Bożego Narodzenia bez dźwięków kolęd, pastorałek. Słuchanych, śpiewanych głośno, nuconych z cicha. Warto było więc posłuchać krótkiej historii  kolęd.

Najstarszą polską kolędą jest kolęda z czasów średniowiecza, zachowana w Kancjonale Przeworszczyka - „Chrystus nam się narodził” – tekst pochodzi z 1435 roku, zaś najstarszą , powszechnie do dziś śpiewaną jest kolęda z połowy XVI wieku „Anioł pasterzom mówił”.

Żaden inny kraj nie posiada takich kolęd jak Polska, i w żadnym  innym kraju nie nastąpiło takie jak w Polsce unarodowienie treści kolęd, nasycenie ich rodzimym patriotycznym kolorytem.

Na podłożu łacińskich śpiewów chorałowych powstały kolędy XV i XVI odznaczają się głęboka treścią biblijną i teologiczną. Okres baroku wniósł do kolęd elementy narodowe. Akcja nocy betlejemskiej przenosi się  z Palestyny do Polski.  Słychać w nich motywy melodii świeckich pieśni, a także rodzimych tańców ludowych i narodowych np. mazura, poloneza czy krakowiaka.

W XVI wieku mamy już 100 kolęd i pastorałek a w XVII wieku już 300.

Kolędy nasze stanowią prawdziwy skarb kultury narodowej. Chodzi jednak o to, aby te pieśni przekazane nam w spuściźnie przez poprzednie pokolenia były nadal śpiewane w kościołach
i naszych domach rodzinnych.

Przedstawiona historia kolęd przeplatana była śpiewaniem przez  poszczególne klasy kolęd. Wszystkie klasy zaprezentowały przygotowane kolędy za co zostały nagradzane gromkimi oklaskami. Na koniec tej części spotkania wystąpił „Chórek z Internatu” pod opieką pani Moniki Kurowskiej wykonując skoczna pastorałkę. Całość uroczystości poprowadzili Wiktoria Kalkowska z 3HTP i Rafał Warczak z 4HTP

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Krystian Jakubowski złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Świąteczne spotkanie było również okazją do podsumowań i podziękowań. Pan Dyrektor Piotr Popielarczyk podziękował współpracującym ze szkołą pracodawcom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w promocję naszej Szkoły.

Wielką radością było otrzymanie przez najlepszych uczniów naszej szkoły stypendiów
za wyniki w nauce i sukcesy sportowe.

Dyrektor także wręczył nagrody w Międzyklasowym Konkursie wiedzy o Patronie Szkoły -
I miejsce zajęła 4FTR, II miejsce 1HTP, a III miejsce 4HTP. W Mikołajkowym Konkursie
na najbardziej kreatywne przebranie nagrodzeni zostali uczniowie Dawid Leszczyński, Paulina Biała oraz nauczyciele pani Anna Ciskowska i pan Sebastian Hebel. Kolejnym rozstrzygniętym konkursem był Konkurs na świąteczny wystrój sal lekcyjnych. Dyrekcja szkoły nagrodziła najciekawsze dekoracje  i podkreśliła, że wszystkie sale lekcyjne zostały pięknie udekorowane.

Na koniec uroczystości życzenia wszystkim złożył Pan Dyrektor Piotr Popielarczyk.

Dekorację  na dzisiejszą uroczystość  wykonały panie Monika Kurowska i Beata Gajdamowicz wraz z uczniami. Program artystyczny przygotowali uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Alicji Majewskiej. 

                                                A.Majewska

 

Czytany 8364 razy

Odwiedziło nas

Today 11

Yesterday 68

Week 11

Month 2922

All 5774618

Currently are 2 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Kontakt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Stanisława Staszica

ul. Szkolna 2 83-115 Swarożyn

tel/fax 58 536 93 93

e-mail: szkola@zsckrswarozyn.pl

www.zsckrswarozyn.pl

ZSCKR na Facebook'u

facebook like box joomla

Mapa