MO log  
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY W ZSCKR PRZESUNIĘTY NA DZIEŃ 1 CZERWCA 2020 R.

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

Miesiąc listopad to czas refleksji nad życiem ludzkim i jego przemijaniem. To czas pamięci i modlitwy. Uczniowie naszej Szkoły od lat wspólnie z nauczycielkami panią Alicją Majewską i panią Anną Labuddą opiekują się grobem administratora parafii w Swarożynie ks. Feliksa Bacha - Żelewskiego – grób ten znajduje się na cmentarzu „starym” w Tczewie.

Ksiądz ten urodził się 13 maja 1880 roku w Wejherowie. Uczęszczał do gimnazjum, progimnazjum w Wejherowie, Lubawie i Chełmnie. Jako uczeń przystąpił do organizacji filomackiej, która skupiała młodzież rozmiłowaną w historii i literaturze polskiej. Za tę działalność został osądzony przez Sąd w słynnym procesie Toruńskim w 1901 roku. Młody Feliks zostaje usunięty z gimnazjum (dzień przed maturą) oraz skazany na tydzień więzienia. Naukę kontynuuje we Lwowie, tam studiuje teologię i otrzymuje święcenia kapłańskie w 1905 roku. Jako duszpasterz doznaje wielu krzywd, ale gdy Polska odzyskuje niepodległość wraca na Pomorze i podejmuje pracę prefekta w gimnazjum. Później zostaje proboszczem w Koronowie i prezesem Towarzystwa Ludowego. Na początku II wojny światowej aresztowany, po zwolnieniu z aresztu kontynuuje jednak pracę duszpasterską. W 1946 roku wypełnia obowiązki duszpasterskie jako administrator w parafii Swarożyn. Ksiądz Bach-Żelewski zmarł 3 sierpnia 1947 roku.

Uczniowie z klas architektury krajobrazu pod opieką p Olgi Wożniak przygotowali wiązankę na grób ks. F. Bach-Żelewskiego. Także wiązanki zostały przygotowane i złożone na grobach zmarłych pracowników naszej Szkoły.

                                                   A. Majewska

 

W tygodniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wychowankowie internatu w podobny sposób, symbolicznie, upamiętnili znajdujące się w pobliskim Lesie Szpęgawskim masowe groby, w których spoczywają zamordowani przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, mieszkańcy.

 

All Hallows Eve

A w Internacie ZSCKR dobra zabawa i poszukiwanie mocnych wrażeń!

Czytany 806 razy

Odwiedziło nas

Today 11

Yesterday 68

Week 11

Month 2922

All 5774618

Currently are 15 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Kontakt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. Stanisława Staszica

ul. Szkolna 2 83-115 Swarożyn

tel/fax 58 536 93 93

e-mail: szkola@zsckrswarozyn.pl

www.zsckrswarozyn.pl

ZSCKR na Facebook'u

facebook like box joomla

Mapa