Patroni roku 2023

19 II 2023 r. - 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik (ur. 19 II 1473 w Toruniu, zm. 24 V 1543 we Fromborku), polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik i ekonomista; twórca teorii heliocentrycznej.

Mikołaj Kopernik studiował w Akademii Krakowskiej (nauki matematyczno-przyrodnicze), następnie w Bolonii (prawo kanoniczne) i Padwie (medycyna). W 1503 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Ferrarze. We Włoszech doskonalił znajomość języków klasycznych, przetłumaczył z greki na łacinę dzieło Teofilakta Symokatty „Epistolae morales, rurales et amatoriae”. Pogłębiał także studia nad tradycją pitagorejską. Po powrocie do Polski w 1503 r. następne 40 lat życia spędził przeważnie na Warmii; w Lidzbarku Warmińskim, jako sekretarz i medyk biskupa Watzenrodego, a po jego śmierci – jako kanonik przy katedrze we Fromborku. Właśnie tam przeprowadził znaczną część spośród 60 zarejestrowanych obserwacji astronomicznych. Jako kanonik pełnił funkcje administratora dóbr kapituły, komisarza Warmii, generalnego administratora diecezji warmińskiej. Był też lekarzem. Interesował się zagadnieniami ekonomicznymi, czego wynikiem był jego projekt reformy walutowej. Sformułował prawo ekonomiczne, zgodnie z którym pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy (nazwane później prawem Greshama). Mikołaj Kopernik najbardziej jest znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Główne jego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) powstało w latach 1515–30. Początkowo przeznaczone było do rozpowszechniania wyłącznie w gronie zaprzyjaźnionych specjalistów. Do publikacji skłonił Kopernika niemiecki astronom i matematyk G.J. von Lauchen, zwany Retykiem. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim. Z tego powodu heliocentryzm bywa nazywany kopernikanizmem, a kosmologiczno-filozoficzny postulat odrzucenia wszelkiego geocentryzmu i antropocentryzmu – zasadą kopernikańską.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmując uchwałę w 550. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości. To przypomnienie ma na celu uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – czytamy w uchwale. Ma też zachęcić młodych do inspirowania się tą niezwykle nowoczesną, jak na owe czasy, i niezwykle interdyscyplinarną postacią. W uchwale Senat zwraca się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika.

Źródło tekstu:

https://senat.edu.pl/edukacja/patroni-roku/news/patroni-roku-2023

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kopernik-mikolaj;3925575.html

Źródła zdjęć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Kopernik#/media/Plik:Nikolaus_Kopernikus.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Kopernik#/media/Plik:Lidzbark_Warmiński_0795.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Kopernik#/media/Plik:CopernicSystem.png

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_Kopernik#/media/Plik:Jan_Matejko-Astronomer_Copernicus-Conversation_with_God.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Mikołaja_Kopernika_w_Toruniu#/media/Plik:Torun03MonumentToCopernicus.JPG

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_archikatedralna_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_i_św._Andrzeja_we_Fromborku#/media/Plik:View_from_Radziejowski_Tower_in_Frombork_(1).jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Kopernika_w_Toruniu#/media/Plik:603104_Toruń_Dom_M._Kopernika_i_wnętrza_03.JPG

Autor: Agata Paczkowska